Kontakta oss

 

Telefon: 08-643 38 46

E-post: info@lindco.se

Besöksadress

Hantverkargatan 8

112 21 Stockholm

Postadress

Box 1052

101 39 Stockholm

Har du frågor om våra böcker eller författare, och/eller vill beställa recensionsex, kontakta: info@lindco.se

För pressmaterial: Sök på respektive bok eller författare för att ladda ner högupplösta omslag och författarporträtt.

Manus

Har du skrivit ett manus som du tror passar vår utgivning är du välkommen att skicka in det till oss som bifogad e-postbilaga (Word/pdf) till: manus@lindco.se

Bra att känna till:
  • Bifoga ett följebrev där du berättar kort om dig själv.
  • Använd ett läsvänligt typsnitt, gärna 12 punkter och med 1,5 radavstånd.
  • Vi har tyvärr ingen möjlighet att ge utförlig respons på inskickade manus.
  • Vi svarar på alla mejl och vår ambition är att återkomma inom 1–2 månader.

Medarbetare

Kristoffer Lind

Förlagschef och förläggare

kristoffer@lindco.se
Kajsa Willén

Redaktionschef

kajsa@lindco.se
Lena Lindström

Redaktionssekreterare

lena@lindco.se
Anders Gustafson

Förläggare, historia, reportage, biografier

anders@lindco.se
Martin Svensson

Förläggare, biografier, populärkultur

martin@lindco.se
Katja Tydén

Redaktör med förläggaransvar

katja@lindco.se
Samuel Paulsson

Redaktör

samuel@lindco.se
Erika Schollin

Redaktör, samproduktioner

erika@lindco.se
Martina Nobel

Ljudboksansvarig

martina@lindco.se
Fredrik Rydbeck

Produktion och royalty

fredrik@lindco.se
Unn Palm

Förläggare, översatt skönlitteratur

unn@lindco.se