Utgiven: Oktober 2005

Översättning: Eva Sjöstrand

Band: Inbunden

Format: 130 x 210 mm

Omfång: 247 sidor

ISBN: 978-91-8526-751-1

Slutsåld

Stunder av lycka

Rachel Cusk

I Stunder av lycka får vi följa fem människor vars liv befinner sig i förändring. De är alla invecklade i mer eller mindre komplicerade relationer och deras återkommande tankar kretsar kring familjen och en längtan efter kärlek och samhörighet.

En ung gravid kvinna tvingas anpassa sig till en fullständigt förändrad livssituation. En nybliven far letar efter spår av den man han en gång var. En dotter längtar efter en förlorad barndom. En mor trevar i förvirring efter ett barn hon inte förstår. Tillfälligheter och överlappande relationer flätar samman boken till en gripande familjeberättelse.

Med stor psykologisk skärpa skriver Cusk om livets förvandlingar. Varför känner vi oss en dag främmande inför dem som vi älskar och vad binder oss till dem vi inte längre förstår?