Utgiven: Augusti 2009

Band: Inbunden med skyddsomslag

Format: 154 x 200 mm

Omfång: ca 120 sidor

ISBN: 978-91-86289-05-8

Vem vet mest?

Vem vet mest? är boken från SVT:s frågesportsuccé, där allmänbildning är A och O. Här finns frågor om allt mellan himmel och jord som väcker nyfikenhet och testar kunskaper hos såväl gammal som ung.

Vem vet mest? sänds vardagar i SVT2 och leds av den populäre och folkkäre Rickard Olsson. Måndag till torsdag tävlar tolv nya deltagare, varav de tre bästa från varje program går vidare till veckofinalen på fredagar där ett tiotusenkronorspris hägrar. Med boken i hand kan hela familjen tävla om den långt viktigare äran!

Vem vet mest? innehåller cirka 500 frågor och svar från tv-programmet och är uppdelad i kapitel som motsvarar ett avsnitt. Utmana dig själv och dina vänner om vem som egentligen vet mest!

Runt månadsskiftet augusti-september börjar en ny säsong av Vem vet mest? och lagom till dess finns boken i handeln.

Vad kallas den nedsänkbara kölen som ofta finns på segeljollar?

Centerbord

Vilken sångare heter egentligen Paul Hewson?

Bono

Vad kallas, efter engelskans ord för ficka, en liten bok med mjuka pärmar?

Pocket/pocketbok

Vem tilldelades nobelpriset i litteratur 2007?

Doris Lessing

I vilket land skedde den så kallade Kristallnatten i november 1938?

Tyskland

Vad heter dansbandet från Karlskoga där Sten Nilsson är sångare?

Sten & Stanley

Hur många ben har en spindel?

8

Vilka var kung Karl XIV Johans ursprungliga för- och efternamn?

Jean Baptiste Bernadotte

Genom vilken stor svensk stad flyter Fyrisån?

Uppsala